19 Aralık 2016 Pazartesi

PNP Transistörün Anahtarlama Elemanı Olarak Kullanılması

PNP Transistörlü Anahtarlama Devresi, transistörün anahtarlama elemanı olarak kullanılmasını anlatan önemli bir devredir. Bu devrede transistörün kesim ve doyum durumuna göre, devrede bulunan led diyot ışık verecektir.

Devre Şeması:


-şekil 1-
Devrenin Çalışma Prensibi:

Transistörler devrelerde yükselteç ve anahtarlama elemanı olarak kullanılırlar. Transistörler küçük akımlarla büyük güçleri kontrol edebilen devre elemanlarıdır ve elektronik devrelerin olmazsa olmazıdır.

Bir transistörün emiter akımı (IE), kollektör akımı (IC) ile beyz akımının (IB) toplamına eşittir.
IE= IB + IC ve IB= β . IB dir. Transistörlerin β değerleri transistör katologlarında verilmiştir.

Bu devre PNP transistörünün anahtarlama elemanı olarak kullanılmasının kavranması için kullanışlı bir devredir. Devrede bulunan BC307 transistörü PNP tipi bir transistördür ve transistörün iletime geçebilmesi için beyz ucuna gerekli polarma verilmelidir.

Devreye enerji verildiğinde, ilk anda butona basılmamıştır ve transistörün beyz ucuna herhangi bir sinyal gelmez ve transistör iletime geçmez. Dolayısıyla transistörün beyz-emiter ucundan herhangi bir akım geçişi olmaz ve led diyot yanmaz. Butona basıldığı zaman transistörün beyzi negatif polarma alır ve transistör iletime geçer. Böylece transistörün kollektör-emiter uçları arasından bir akım geçer ve led diyot ışık verir.

Devrede bulunan transistörün iletime geçmesi için beyz-kollektör gerilimi yaklaşık 0.7 volt değerinde olmalıdır. Bu değerler farklı transistörler için farklı değerleri alabilir. Transistör katologlarından bu bilgilere ulaşılabilir.

Devrede Kullanılan Malzemeler:
  • 330 ohm, 4.7 k
  • BC307 PNP transistörü
  • Led diyot
  • Buton
  • 12 voltluk besleme gerilimi

BC307 Transistörü:

BC307 transistörü ,  PNP  tipi bir transistördür ve emiter , beyz , kollektör uçlarından oluşur.  Transistörün beyz-emiter eşik gerilimi 0.7 volttur yani bu transistörü iletime geçirebilmek için 0.7 volt değerinde bir gerilim uygulamamız gerekir. pnp transistör
-şekil 2-


PNP Transistörlü Anahtarlama Devresinin Baskı Devre Görüntüsü İçin Tıklayınız>>
PNP Transistörlü Anahtarlama Devresinin Yerleşim Üst Görünüşü İçin Tıklayınız>>

PNP Transistörlü Anahtarlama Devresinin 3 Boyutlu Yerleşim Üst Görünüşü İçin  Tıklayınız>>
PNP Transistörlü Anahtarlama Devresinin İSİS Şeması Tıklayınız>>
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder